KOUZELNÁ MÍSTA PRAHY

České muzeum hudby

České muzeum hudby schraňuje ve svých sbírkách více než 700 000 hudebních exponátů. Kromě notového archivu, sbírky hudebních nástrojů nebo hudební fonotéky také pozůstalosti Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a dalších významných hudebních osobností.

Zajímalo by vás, jak náročné je hrát na harfu, varhánky nebo jak rychle zvládnete složit klarinet? Nejen to si můžete v expozici Člověk – nástroj – hudba sami vyzkoušet. Poslechové body nabízejí unikátní nahrávky vystavených historických nástrojů. Součástí expozice jsou také interaktivní prvky.

České muzeum hudby představuje návštěvníkům hudební nástroje jako doklady řemeslné a umělecké zručnosti a jako základního prostředníka mezi člověkem a hudbou.

Expozice je členěna do oddílů věnovaných jednotlivým druhům hudebních nástrojů. Návštěvník postupně prochází sály věnovanými nástrojům klávesovým, smyčcovým i dechovým.

Vystavena jsou díla významných stavitelů nástrojů a vedle děl českých nástrojařů, např. ze slavného houslařského rodu Špidlenů, lze vidět housle světoznámého italského houslaře Nicoly Amatiho. Samostatné místnosti jsou věnovány nástrojům lidové hudby, hracím strojkům a také unikátní kolekci nástrojů tzv. rožmberské kapely ze 16. století. Mezi výjimečné exponáty patří kladívkový klavír z dílny Franze Xavera Christopha, na který hrál v roce 1787 Wolfgang Amadeus Mozart při první návštěvě Prahy na své veřejné produkci v Ústavu šlechtičen na Novém Městě pražském.


Najdeme zde i skleněné harmoniky – módní nástroje z přelomu 18. a 19. století, čtvrttónový klavír zhotovený ve 30. letech 20. století z podnětu skladatele Aloise Háby, dále kolekce nástrojů Josefa Šedivy, tzv. šedifonů – „dvouhlavých“ žesťových nástrojů, které se na počátku 20. století staly oblíbenou součástí ruských vojenských kapel.

V sále s názvem „Hudba pod proudem“ se dozvíte nejen, jak se do hudebních nástrojů vtělila elektřina, ale můžete si i některé z vystavených nástrojů vyzkoušet. Zajímavostí je například theremin, na který hrajete, aniž byste se ho museli dotknout.

VÝSTAVY A DOPROVODNÉ PROGRAM:

V rámci doprovodných programů ke stálé expozici a výstavám pořádá České muzeum hudby vzdělávací workshopy, tematické koncerty a další akce pro návštěvníky nejrůznějšího věku. Odborné veřejnosti, vědcům, studentům a hudebním interpretům jsou sbírky muzea zpřístupněny ve studovně.

Díky bohaté historii často návštěvníci Českého muzea hudby obdivují také unikátní architekturu a prostory. České muzeum hudby se nachází na místě bývalého dominikánského kostela sv. Máří Magdalény na Malé Straně, který zde nechali v 17. století vystavět řádoví bratři za finanční podpory rodu Michnů z Vacínova, jejichž velký rodinný erb je zde k vidění dodnes. Po Josefínských reformách sloužil bývalý kostel jako vrchní poštovní úřad, Státní úřední archiv nebo četnické kasárny. Právě za dob četnictva zde byly vystavěny charakteristické ochozy a majestátní hlavní schodiště, které mělo četníkům sloužit k rychlejšímu pohybu po budově.

V přízemí Českého muzea hudby probíhají krátkodobé tematické výstavy.

ZAJÍMAVOSTI:

  • Od roku 2010 do současnosti je ředitelem muzea italský violoncellista dott. Emanuele Gadaleta.
  • Muzeum je součástí každoroční akce „Pražská muzejní noc“.
  • Budova se objevila ve filmu: Modelář (2020, režie: Petr Zelenka)



 


Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]

Příští u příspěvku

Předešlý u příspěvku

Přidejte odpověď

© 2024 KOUZELNÁ MÍSTA PRAHY

Šablona od Anders Norén